Bu sayfadaki içerik, Adobe Flash Player'ın daha yeni bir sürümünü gerektiriyor.

Adobe Flash player Edinin


GÜNDEM POLİTİKA DÜNYA EKONOMİ SPOR 21 Ağustos 2017
Kadro mükemmel senaryo zayıf
 Kadro mükemmel senaryo zayıfYaz ekranı havaların geç kararmasına paralel format değiştirdiği gibi içerik olarak da hafifledi. Yayına giren diziler ağırlıklı olarak komedi ama içlerinde sonbaharı görebilecek nitelikte senaryosu sağlam dizi yok. Dramlarsa genel kabulün aksine seyirciyi yakalamış izlenimi veriyor.
Diziler hakkında kalem oynatırken en çok 'senaryonun felsefesi yok' cümlesini kurmuşum. Yaz aylarında ekrana gelen dizilere bakınca hikayesi olmayan senaryolar çarpıyor göze. 'Kadro mükemmel senaryo zayıf' yeni ezber kalıbı olmaya aday.

Son iki yıla bakınca erken görücüye çıkan dizi sayısında azalış söz konusu daha ziyade yarışmaların resmi geçidine döndü ekran. Yaz aylarında televizyon izlenmiyor söylemine ramazan etkisi de eklenince doğru bir tercih.

Eylülle birlikte yeni diziler yavaş yavaş seyircisini aramaya başlayacak. Devam edecek dizilerden oyuncu transferi haberleri düşerken medyaya, yeni diziler de seyircinin algı alanına girebilmek adına haberleştiriliyor. Yıllardır yapılan, dizi sektörünün sonunu hazırlayan bir hata ısrarla tekrarlanıyor, dizi haberciliğinin klişesi olarak. Dizileri sürükleyen, hayatta tutan, uzun ömürlü olmasını sağlayan oyuncularmış gibi bir hava estiriliyor. Yapımcının tercihi midir magazincilerin mi bilmiyorum ama oyuncunun fanları bir iki bölüm diziyi ayakta tutabilir; sağlam bir hikaye, kurgu yok ise sessiz sedasız kalkar yayından.

İsmi proje aşamasında Mülksüzler olarak açıklanan, senaryo yazım aşamasında Eski Hikaye olarak değiştirilen dizi ise tanıtımını hikaye üzerinden yapmasıyla çekiyor dikkati. Bir intikam hikayesi olmakla birlikte karakterlerin değişimini merkeze alacak Eski Hikaye, insan insanı iyileştirir düsturuyla değişen hayatları anlatmaya aday. Hikayenin 'adalet cezalandırma ile eş anlamlı mıdır' önermesinin üzerine inşa edilmesi diğer dizilerden bir adım öne geçmesini sağlıyor. Önerme ne kadar güçlü ise hikaye o kadar sağlam olur. Senaryoların en büyük problemi önermelerinin olmaması ya da yola çıkılan önermenin olay örgüsüne heba edilmesi.

Roman uyarlamaları ile yabancı dizi uyarlamalarının kapışacağı sezonda hem roman hem de eskiden çekilmiş diziler olması bakımından Bugünün Saraylısı, Fatih Harbiye ve Çalıkuşu özellikle takip edeceğim diziler. Okumaktan büyük zevk aldığım romanların TRT versiyonlarını beğenerek izlemiştim vakti zamanında. Günümüze uyarlanırken dizi klişelerine kurban edilme endişesini taşısam da dünden bugüne değişimi tespit edebilmek adına önemli üç dizi de. Oyuncu seçiminde büyük itina gösterilen ve tüm tanıtımlarını oyuncular üzerine inşa eden diziler için kadro mükemmel senaryo zayıf tanımlaması yapmak romanlara büyük haksızlık olur. Ama doksan dakikayı aşan bölüm süreleri ile yıllarca devam edebilmeleri imkansız. Stephen King'in 1024 sayfalık romanı Under The Dome (Kubbenin Altında) 13 bölüm olarak başladı. Bırakın bölüm sürelerini sezon 13 bölümü geçtiğinde kalite düşüyor mücadelesi veriliyor Hollywood'da.

Yükseliş döneminde daha çok kazanma uğruna uzatıldıkça uzatılan süreler senaryoların içini boşaltmakla kalmadı dizi sektörünü dibe doğru çekti. Daha çok kazanma uğruna uzatılan süreler oyuncuların ücretlerini yükseltirken; dizileri oyuncu odaklı hale getirdi. Ama ısrarla bu gerçek görünmezden geliniyor, reytinge kurban gitti, reyting bir dizinin daha sonunu getirdi haberleriyle sanal bir canavar olarak reytinge havale ediliyor sorumluluk.

Dizi sürelerinin uzun olması dizilerin oyuncu odaklı olmasıyla doğru orantılı. Oyunculara ödenen astronomik ücretleri tahsil edebilmek adına bolca görüntülere yer verilip klip üstüne klip çekiliyor bölüm boyunca. Senaryo odaklı dizilere dönüş yapılmadığı müddetçe sürelerin normale dönmesi mümkün gözükmüyor.
   
2013-08-18
YORUM YAP
Yorumlarınız onaylandıktan sonra yayına verilecektir. Uygun görülmeyen yorumlarınız yayınlanmayacaktır. Yasal zorunluluk olarak yorum yapan ziyaretçilerimizin IP bilgileri kayıt altına alınacaktır. Teşekkürler...

  Bu yazıya ilk yorumu yapmak ister misiniz?